Раждаемостта в България спада, а българките все по-малко планират своята бременност,
сочат проучванията. Страната ни е водеща в света по детска заболеваемост и смъртност, отчете здравният министър Таня Андреева при откриването на кампанията „Първите 1000 дни… и след това“.
Целта ѝ е да се повиши информираността на жените как да променят храненето си още при планирането на бременността и как да захранят след това новородените.
В присъствието на шефовете на 1-ва АГ болница „Света София“ и на „Шейново“ бяха представени освен смразяващите данни за детската смъртност и някои положителни, като например, че 94% от участвалите в специална анкета бъдещи майки, са „за“ кърменето.
48% са променили режима си на хранене, след като са разбрали, че чакат бебе.
Болшинството обаче признават, че не приемат витамини.
Специалистите препоръчват хранителният режим да започне няколко месеца преди забременяването и да продължи до втората година от живота на детето. По този начин децата ще бъдат предпазени от различни заболявания.
Притеснително за лекарите е, че българката в последните години е спряла да ражда. причините според тях са предимно икономически.
Проблемът със стерилитета е засегнал близо 300 хиляди български семейства,
коментира директорът на „Шейново“ Румен Велев.
6000 пък са родените през миналата година недоносени деца, като половината от тях са изключително рискови. Жизненоважно и при тях е храната, която им се дава, подчертаха лекарите.
Отчетена беше и нарастващата тенденция при първолаците с наднормено тегло. Ако през 2007 година процентът им е бил 28, то за тази година е 31.
Коментари - 0
Все още няма коментари